Stihl RMA443.3V Cordless Lawnmower AK – Bare
SKU: ST-RMA443.3V-BARE
Item In-Stock
Stihl AK30S Battery
Stihl AL101 Battery Charger
Loading...
This lawn mower is built with a rugged polymer deck that is lightweight, rust proof and double layered for additional stability. It’s UV resistant, has a 41 cm / 16″ cutting width and single point height adjustment that is adjustable between 20 – 100 mm. The RMA 443 V is part of the AK System range of tools and is powered by an AK 30 S battery that is interchangeable with other machines across the range. There are two slots in the powerhead for two AK batteries, so when the first runs out of power you can quickly switch to the second. On a full charge with the recommended AK 30 S battery you will be able to mow lawns up to 350 m2.
Cut & collect with the grass catcher box fitted
Cut & drop by removing the grass catcher box
Side discharge with the flap that is integrated into the deck
Mulch by switching it to mulch mode
Bare unit batteries and charger required
Weight 26 kg
Dimensions 54 × 54 × 55 cm
Brand
Machine Type
Cordless
Cut Width
16" – 41cm